Saç Mezoterapisi

Genetik faktörler, hormonal sorunlar, gebelik, emzirme, tiroit ve şeker hastalığı, vitamin eksikliği gibi nedenlerden kaynaklanan saç dökülmesi, erkekler kadar kadınların da önemli sorunlarından biri. Hem kadınlarda hem erkeklerde yeniden saç gelişimi üzerine olumlu etkileri olan “Mezoterapi”, saç ekimine ihtiyacı azaltan bir tedavi. Cildin orta tabakasına uygulanan bir yöntem olan “Mezoterapi”de; kıl köklerini besleyen vitaminler, antioksidanlar ve kan dolaşımını artırıcı ilaçlar 2 veya 4 mm’lik özel iğneler ve bir enjektör vasıtasıyla direkt kıl köklerine verilir. Mezoterapi uygulamasında kullanılan karışımın içeriği kişinin ihtiyaçlarına göre düzenlenebilir. Mezoterapide eksik olan maddeler küçük dozlarda ve direkt olarak saç köküne verildiği için yan etki görülme olasılığı da azalır.

Uygulama ile birlikte kişinin kendi mevcut saçları da daha sağlıklı bir görünüme kavuşur. Mezoterapi ile özellikle; strese bağlı, mevsimsel, metabolik nedenli saç dökülmeleri ve gebelik sonrası ani saç dökülmelerinde çok iyi sonuç alınır. Özellikle kıl kökünde bir küçülmenin gözlendiği ve kılın oluşum ve büyüme evresi olan “anajen evresinde” kısalmanın saptandığı “androjenik alopesilerde (erkek tipi saç dökülmesi)” mezoterapi uygulanması çok faydalıdır. Hormonal ve genetik saç dökülmelerinde ise bu yöntem destek tedavi olarak tercih edilebilir.

Gelişimi için gerekli olan eksiklerin giderilmesiyle saçlar daha dolgun, hacimli ve parlak görünüme kavuşur. Saçın ihtiyacına göre seans aralıklarının belirlendiği Mezoterapi tedavisinde 6 ile 10 seans sonrasında etkili sonuç alınır, dökülme ciddi oranda azalır. Bazı hastalarda da dökülmenin tamamen durduğu gözlenebilir. Yaklaşık 20-25 dakika süren ve ilk 4 seansı haftada bir kez, kalan seansları ise 15 günde bir yapılmaktadır.

Mezoterapi öncesinde; klinik muayene ile dökülmenin seviyesi belirlenmeli ve trikogram incelemesi yapılmalıdır. Hasta yatar pozisyonda olmalı ve uygulama yapılacak bölge antiseptik solüsyonla dezenfekte edilmelidir. 48 saat öncesinden analjezik ve antiiflamatuar uygulamalarının da kesilmesi gerekir.

Mezoterapi sonrası ise; derinin %70’lik etil alkol ile temizlenmesi önerilir. Alerji riskini artırmamak için seans sonrası sıcak duştan kaçınmak gerekir. Seansların çok sık aralıklarla tekrarlanması ise bir önceki seansın yararlı etkilerini ortadan kaldırabilir.