Finasterid

FİNASTERİD

Testesteronun saç köklerine etki ederek dökülmesine neden olan dihidrotestersteron’a dönüşümünü sağlayan enzim, 5 alfa redüktaz tip 2 enzimidir. Bu enzimin aktivitesini durdurarak saç dökülmesini önleyen ilaç” finasterid “dir. Günde 1 miligram dozda alınan finasterid maddesi , 18 yaş üstü erkek kullanıcıların %90’ında fayda sağlarken sadece %10 erkek hastada saç miktarında azalma devam etmiştir. Özellikle saç dökülmeleri henüz başlamış ve saçlarda incelme oluşan genç hastalarda daha iyi sonuç vermekte fakat 18 yaş altında kullanımda dikkatli olmak gerekli. Finasterid ön saç çizgisi dökülmelerinde daha az etkilidir. Kafa derisi arka kısımlarında, tepe/vertex bölgesinde finasteridin etkinliğinin daha fazla olduğu ispatlanmıştır.

Saç dökülmesini durdurması, saçları kuvvetlendirmesi ve minyatür saçlarda kalınlaşma etkisi için en az 1 yıl süre ile kullanılmalıdır. Genellikle kullanıcılarda 5 yıllık kullanımdan sonra bırakılsa dahi etkilerinin devam ettiği bildirilmiştir. Finasterid kullanımından vazgeçildiğinde, 2-6 ay sonra ilacın etkisiyle artan saç hacmi ve kütlesinde tekrar bir kayıp yaşanır, ilaç etkileri yok olur ve saçlar hiç tedavi görmemiş gibi eski hallerine dönerler.

Finasterid kullanımındaki görülebilecek yan etki oranı %2 kadardır. Yani her 100 kullanıcıdan 98‘inde bir yan etki izlenmez. İnsanların bize en sık sorduğu ve korktuğu yan etki, seksüel disfonksiyondur. Ereksiyon güçlüğü ve karşı cinse ilgisizlik, libido azalması şeklinde görülebilen bu yan etki, ilaç kullanımından hemen sonra ortaya çıkabilir ve ilaç kesildiğinde, birkaç hafta içinde normal seksüel fonksiyonlara dönülür, yan etkileri kalıcı değildir.

Finasterid, prostat bezinin büyümesini engelleyen ve küçülten bir ilaç olduğundan, sperm ejekülasyon şiddetini ve miktarını azaltabilir; sperm sayısında geçici azalma yapabilir. Bunların dışında meme dokusunda hafif büyüme ve hassasiyet %0.4 hastada bildirilmiştir. Erkeklerde meme hassasiyeti ve büyümesi gibi yan etkiler görülebilirken erkeklerde meme kanseri oluşumu ile finasterid kullanımı arasında bir alaka görülememiş. Finasterid prostat büyümesini engellemek için kullanılan bir ilaçtır ve kullanımı ile prostat PSA değerlerinde yaklaşık %50 düşüş gözlendiğinden, hasta doktoruna bu ilacın kullanıldığı bilgisini vermelidir.

Hamile kadınlarda finasterid kullanımı yasaktır çünkü erkek fetüs genital bölgesinde doğumsal anomali oluşturabilir. Finasterid kullanan erkekle ilişkiye girilmesi fetusu ve kadını olumsuz etkilemez. Menapoz sonrası dönemde kadınlarda 1 mg finasterid kullanımı ile ilgili yapılan bir çalışmada bu ilacın etkisinin olmadığı, 5 mg kullanımında ise androjenik kadın tipi dökülmelerde fayda sağlayabileceği ıspatlanmıştır.

Finasterid doğruları

Mit: Finasterid kullanımı tekrar saç çıkarır
Doğrusu: Hayır, finasterid sadece incelmekte olan saçlara etki ederek kalınlaşmalarını sağlar, total saç kaybında yani kellik durumunda saçları tekrar çıkarmaz.

Mit:Hamile kadınlar finasteride dokunamazlar. 
Doğrusu: Evet, 
hamile kadınlar kırılmış tabletleri bile ellememelidir. Bulaşmış ilaç tozunun ağızdan alınması fetüsde bazı deformiteler oluşturabilir.

Mit:Bir kez alındığında devamlı kullanmak gereklidir. 
Doğrusu:
Hayır, istenildiği zaman bırakılabilir. İlaç kesildikten sonra 2-6 ay içinde saçlar tekrar incelerek eski durumuna geri dönerler.

Mit:Sadece kafanın tepe ve arka kısımlarında etkilidir. 
Doğrusu:
Hayır, tüm alanlarda saçların kalınlaşmasını sağlar fakat vertexde daha etkindir.

Mit: Testesteron seviyesini düşürebilir. 
Doğrusu:
 Hayır, aksine testesteron seviyeleri düzenli kullanımla yaklaşık %10-15 artar.

Mit:Seksüel yan etkileri, kalıcıdır. 
Doğrusu:
Hayır, ilaç bırakıldıktan birkaç hafta sonra seksüel fonksiyonlar geri döner.